Atakowanie

Z Xhodon
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Atak to w Xhodonie czynność polegająca na napaści na Strażnika bądź innego gracza (poprzez zaatakowanie jego Bohatera lub Pałacu. Jest to forma ruchów wojennych (drugą jest Obrona).

W Xhodonie możemy zaatakować Strażników, Pałace wrogich graczy oraz ich Bohaterów, którzy się nie poruszają, czyli nie wykonują żadnej misji. Wyjątkiem jest Pegaz, którego nie można w ogóle atakować, jeśli znajduje się poza Pałacem.

Atakowanie

Poniższy przykład wyjaśni Ci, w jaki sposób zaatakować Strażników. Czynności związane z atakowaniem są jednakowe we wszystkich przypadkach i celach ataków, jednak w sytuacji napaści na Pałac zaleca się wcześniejsze wysłanie zwiadu.

W tym przykładzie obiektem atakowanym będzie Strażnik na poziomie 1., którego można zaatakować z minimalną ilością wojsk w sumie 15 Skrzatów i około 10 Jednorożców, które transportują łup. Początkujący gracze powinni unikać atakowania Strażników na wyższych poziomach, dopóki nie posiadają minimum 300 SA (SA - siła ataku. Każdy Skrzat posiada 1SA). 300SA powinno wystarczyć na atak na Strażnika 2 lub strażnika A.

Zwiad

Zwiad w świecie Xhodon polega na wysłaniu Bohatera nie prowadzącego żadnych jednostek (ani bojowych, ani transportowych), z poleceniem "rabować". Raport otrzymany po odbytej walce pokazuje liczebność i rodzaj wojsk nieprzyjaciela, poziom rozbudowy wieży i kamiennego płaszcza, nie zawiera jednak informacji o ilości surowców. Pokazuje nam ilość broniących pałacu bohaterów, co pozwala wyciągnąć wniosek o tym, czy włączona jest obrona obszaru w przypadku bunkrów. Zwiadowcę można ostrzelać w katapulty - zostanie wtedy odrzucony na losowo wybraną lokację daleko od rodzimego pałacu, i nie przekaże raportu o stanie wojsk. Szczególną formą zwiadu jest atak bohaterem prowadzącym niewielką ilość jednostek. Zabezpiecza to przed odrzuceniem przez katapultę.

Wyznaczenie położenia celu ataku

 • 1. Kliknij na ikonę Oka, która znajduje w prawym górnym rogu strony.
 • 2. W menu wyszukiwania na mapie obiektów (prawa strona mapy), wpisz odpowiednie parametry poszukiwanych celów. W naszym wypadku będzie to Strażnik na poziomie 1.
  • Po wyborze "1." na mapie głównej pojawią obrazki z głową smoka, co oznacza, że w danym obszarze znajduje się wybrany Strażnik.
 • 3. Kliknij na obszar (kwadrat), w którym pojawiła się ikonka z głową smoka. Z listy, która znajduje się po lewej stronie mapy, wybierz swój cel.
  • Oczywiście może być tak, że na mapie w Twoim obszarze może nie być Strażników na szukanym poziomie. W takiej sytuacji musisz poczekać, aż się odrodzą lub zaatakować kogoś innego.
 • 4. Po wybraniu celu z listy kliknij na napis "Wyślij Bohatera". Kliknięcie to przeniesie Cię do panelu wysyłania ataków.
 • 5. Ostatecznie należy kliknąć na przycisk "Wyślij", aby wydać rozkaz ataku.

Atakowanie katapultą

Wreszcie możesz strzelać do wrogów. Każdy strzał z katapulty kosztuje kryształy. Rozbudowa katapulty na następne poziomy powoduje wzrost zasięgu. Czym więcej kryształów używanych jest do ostrzału, tym bardziej zwiększają się szkody jakie zostaną wyrządzone. W trakcie ostrzału istnieje coś takiego jak przypadek, dlatego wynik ostrzału może się różnic. Rożnica zwiększa się z odległością do celu, powodem jest katapulta, która z wzrostem odległości traci swoją dokładność. Bohater wędrujący bez hordy trafiony salwa z katapulty wpada w wir czasu i znika z tego rejonu. Uwaga! Atakujesz kogoś, dla którego Ty nie możesz być celem, to zmienia się ta sytuacja i teraz możesz być przez niego atakowany przez następne 48h.'

Panel wysyłania ataków

Panel wysyłania ataków jest łatwy w obsłudze, a jego interfejs niezwykle prosty. Po kliknięciu na "Wyślij Bohatera" współrzędne widoczne w ramce "Cel" są już automatycznie ustawione. Pozostaje Ci tylko wybrać typ misji/zadanie, czym w tym wypadku będzie "Rabować", a następnie miejsce docelowego powrotu, czyli Pałacu lub innej doliny.

Dodatkowo można wybrać priorytet rabowanych surowców. W przypadku braku odpowiedniej ilości Jednorożców do transportu łupu, pierwsze zostaną załadowane wszystkie dostępne u Strażnika surowce z najwyższym wybranym priorytetem.

Wysokość łupu zależy od siły Strażnika. Nawet Strażnicy na tym samym poziomie mogą mieć inną siłę, w związku z czym można ponieść różne straty w zależności od danego atakowanego obiektu.

Oznaczenia na mapie

Oznaczenia na mapie służą szybkiemu zorientowaniu się, jakie cele znajdują się w pobliżu.

Obiekty

Ikonka charakterystyczna dla Strażników to głowa smoka, przy czym każdy poziom Strażnika ma inny kolor. Pałace oznaczone są przez miniaturki ich grafik. To samo tyczy się graczy.

Kolory graczy

 • Czerwony - graczy tych nie możesz atakować, mają okres ochronny.
 • Zielony - tych graczy możesz atakować bez ograniczeń.
 • Niebieski - tych graczy możesz atakować (oznacza graczy nieaktywnych w grze przez okres 7 dni lub graczy "czerwonych" ale poprzez atak na Ciebie stali się dla Ciebie dostępni).


Ważne!

Na dole ekranu "Pałac" jest lista "Bohaterowie w ruchu". Pokazuje ona cele ataków, czas ataku i zadanie każdego Bohatera, poruszającego się w obszarze Szalonego Oka.

Po wysłaniu Bohatera kliknij na "Cel", aby automatycznie uporządkować listę według współrzędnych celu. Jeśli jakikolwiek inny bohater ma taki sam cel ataku co Twój, sprawdź czas ataku, aby upewnić się, że Twój Bohater dotrze do celu jako pierwszy. Jeśli inny Bohater dotrze do Strażnika przed Tobą, prawdopodobnie Strażnik będzie już martwy i cala misja pójdzie na straty. Najlepiej w takim przypadku przy pomocy "Oka" znaleźć innego Strażnika i zmienić cel ataku Bohatera. Można również zawrócić Bohatera do Pałacu.